-
22nd Temmuz 2008

İçkinin ibadete 40 gün engel olması-Prof.Süleyman Ateş

posted in NAMAZ |

“İÇKİ İÇİNCE NAMAZDAN 40 GÜN UZAK DURMAK” HURAFEDİR.

“Soru: Mâide 6. âyette “Sarhoş iken namaza yaklaşmayınız!” buyurulduğunu söylediniz. İçki içenin 40 gün namazının kabul edilm­eyeceğini söylüyorlar. Sarhoş olmayacak derecede içki içen namaz kılabilir mi veya içki içtikten itibaren 40 gün dolmadan namaz kılabilir mi?

Bu, çok acâip bir soru. Demek halk arasında ne fetvalar, ne saçmalıklar geliştirilmiş de bizim haberimiz yok. İçki içmek ayrı bir şey, namaz kılmak ayrı bir şeydir. Namaz en yüce ibâdettir. Kişinin, ibâdetini bilinçli olarak yapması gerekir. Sarhoş olan kimse, abuk sabuk söyler, ne dediğini bilmez, ağzından çıkanı kulağı duymaz. İşte öyle bir kimsenin namaza durmasının anlamı da yoktur zaten. Çünkü o, namazda ne söylediğini bilmez. Duâ edeceği yerde küfredebilir. Hz. Peygamber, uykusu bastırmış olan kimsenin dahi öyle uykulu uykulu namaz kılmamasını, uyuyup uykusunu aldıktan sonra kalkıp açık bilinç ile namazını kılmasını emret­miştir.

Aklı başında olmayan kimse, ne söylediğini bilemeyeceği için onun o halde namaz kılması yasaklanmıştır. İçki içmek bir yasak, sarhoş iken namaz kılmak ise ayrı bir yasaktır. İçki içmek suçtur ama içtiği halde bilinci yerinde olan kimsenin namaz kılmasına bir engel yoktur. (Süleyman Ateş, Kur’an Ansiklopedisi, Sualler ve Cevaplar)

This entry was posted on Salı, Temmuz 22nd, 2008 at 09:14 and is filed under NAMAZ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Yaz