-
7th Ocak 2009

Affedilmez Günah Kul Hakkı Değil Şirktir

KUL HAKKI AFFEDİLMEZ GÜNAH MI?

Kul hakkı ile ilgili bilgi almak istiyorum. Halk arasında kul hakkı bağışlanmaz, Allah kul hakkını bağışlamaz diye bir anlayış vardır. Arkadaşlarla konuşurken de aynı konu geçti, ben de Kur’an’da Allah şirk dışındaki günahları dilediğine bağışlar, bağışlamayacağı tek günah şirktir diye itiraz ettim. (Kul hakkının önemini düşürmek, önemsiz gibi göstermek değil amacım) Bu konuda Kur’an’da açık bir şey bulamadım. Hadislerde de kul hakkı affedilmez diye bir şey bulamadım. Ama bazı ilmihallerde kul hakkı Allah hakkından önce ödenmelidir diye yazılar var, ama dayandığı deliller yazmıyor. Bu konuda Kur’an’a ve hadislere göre yardımcı olursanız memnun olurum. Allah razı olsun, Allah kolaylık versin.

Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de sadece şirk suçunu affetmeyeceğini bildirmiştir:

“Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını, (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Allah’a ortak koşan kimse büyük bir günah (ile) iftira etmiş olur.” (Nisa, 4/48)

Allah Teala dilediği kimselerin bütün günahlarını bağışlayacağı bu ayette açık bir şekilde görülmektedir. Bağışlamayı dilemediği kullarına ise işledikleri günahlar kadar azab edecektir.

Bir insanın hakkına tecavüz etmek kul hakkıdır ve kul hakkı büyük günahlardandır. Allah dilediği kimselerin tüm günahlarını bağışlayacağını bildirdiğine göre kul hakkı da buna dahildir. Bu arada Allah mağdur tarafa da hakkını öder ve onu razı eder. Fakat Allah bir kimsenin günahlarını bağışlamayacaksa ve bu kimse kul hakkı da yemişse durumu ne olacak? Bunu da peygamberimiz bir hadisinde şöyle açıklamıştır:

“Kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir.” (Buhari, Rikak, 48)

Müslümana düşen, hiç kimsenin hakkına saldırmamaktır. Böyle bir günah işlediğinde ise o kişiden helallik dilemeli ve tevbe istiğfar etmelidir. Önemli olan, ahirette Allah’ın bütün günahlarını bağışlayacağı kullardan olabilmek için çalışmaktır.

http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/fetvalar/fetva.php?fetva_id=220

This entry was posted on Çarşamba, Ocak 7th, 2009 at 14:18 and is filed under *ÇOKTANRICILIK(Şirk). You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

There is currently one response to “Affedilmez Günah Kul Hakkı Değil Şirktir”

Why not let us know what you think by adding your own comment! Your opinion is as valid as anyone elses, so come on... let us know what you think.

  1. 1 On Kasım 21st, 2012, orhan said:

    allahtan korkan kul hakkı yemez

Yorum Yaz