-
4th Temmuz 2008

Cevşen-Risale-i Nur

posted in CEVŞEN |

Risale-i Nur’da Cevşen’e yüklenen anlam: “Münafık düşmanlarımın maddî ve mânevî zehirlerine karşı gerçi Cevşen ve Evrad-ı Kudsiye-i Şâh-ı Nakşibend (Nakşibendi tarikatının kurucusu Şah-ı Nakşibendi’nin kutsal zikirleri) beni ölüm tehlikesinden, belki yirmi defa kudsiyetleriyle kurtardılar.” Risale-i Nur Külliyatı, Emirdağ Lahikası I, Sıra No: 91

 

 

This entry was posted on Cuma, Temmuz 4th, 2008 at 09:10 and is filed under CEVŞEN. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

There are currently 2 responses to “Cevşen-Risale-i Nur”

Why not let us know what you think by adding your own comment! Your opinion is as valid as anyone elses, so come on... let us know what you think.

 1. 1 On Kasım 14th, 2010, feyzullah said:

  Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla

  Allah’ım Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:

  Ey her şeyin Gerçek Mâbudu olan Allah
  Ey dünyada dost ve düşman ayırt etmeden bütün mahlûkatını rızıklandıran Rahman
  Ey âhirette sadece dostlarına rahmet edecek olan Rahim
  Ey herşeyi hakkıyla bilen Alîm
  Ey yarattıklarına son derece yumuşak muamele eden Halîm
  Ey sonsuz büyüklük ve yücelik sahibi olan Azîm
  Ey herşeyi yerli yerinde yapan Hakîm
  Ey varlığının başlangıcı olmayan Kadîm
  Ey herşeyi ayakta tutan Mukîm
  Ey iyilik ve ikramı bol olan Kerîm
  Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin,
  Senden başka İlah yok ki bize imdat etsin.
  Emân ver bize, emân diliyoruz. Bizi Cehennemden kurtar.

  bu dua ne güzel bir dua sizce bu bile yeterli değil mi

 2. 2 On Kasım 15th, 2010, admin said:

  Sorun, Cevşen’in içeriğinin yanlış olması değildir. Sorun, Allah’tan vahyedilmemiş bir söylemi Allah’tanmış gibi gösterme çabasıdır. Siz de birtakım güzel sözler yazabilir ve bununla Allah’a yakarabilirsiniz. Ancak bu sözlerinizin Allah’tan geldiğini veya bu sözleri üzerinde taşıyanların veya okuyanların kesinlikle Allah tarafından korunacağını iddia etmek, Allah hakkında bilgisizce iddialar ortaya atmaktır. Allah konusu ciddi bir iştir. O’nun hakkında konuşurken somut bir delile dayanmak gerekir. Cevşen, ne Kur’an’da, ne de sahih hadisler diye bilinen hadis kitaplarında geçmez. Cevşen’in sözleri İran, Şia inancının rivayet-hadis kültürü olan hadislerde geçer. Allah’tan başka hiçbir nesne, Kur’an bile insanları içindeki doğru bilgilerle insanları aydınlatma dışında, kimseyi kötülüklerden ve tehlikelerden koruyamaz.

Yorum Yaz