-
23rd Temmuz 2008

ABDEST KONUSUNDA RABBİMİZ ALLAH NE BUYURUYOR?

posted in ABDEST |

KUR’AN’DA ABDEST

5Maide suresi, 6. ayet: “Siz ey imana ermiş olanlar! Namaz kılacağınız zaman yüzünüzü, ellerinizi ve dirseklere kadar kollarınızı yıkayın ve (ıslak) ellerinizi başınızın üzerine hafifçe sürün ve bileklere kadar ayaklarınızı (yıkayın). Eğer boy abdestini gerektiren bir halde iseniz kendinizi temizleyin. Ama eğer hasta iseniz yahut seyahatteyseniz yahut tabii ihtiyacınızı gidermişseniz yahut bir kadınla birlikte olmuşsanız ve su bulamıyorsanız, o zaman, temiz toprağa ellerinizi sürün ve onunla yüzünüzü ve kollarınızı hafifçe ovun. Allah sizi zora koşmak istemez; ama sizi tertemiz kılmak ve nimetlerinin tamamını size bahşetmek ister ki şükredenlerden olasınız.”

 

SONUÇ

 

Abdestle ilgili emir:

1. Yüzünüzü yıkayın!

2. Dirseklere kadar kollarınızı yıkayın!

3. Başınızı sıvazlayın!

4. Topuklara kadar ayaklarınızı sıvazlayın (yıkayın)!

 

Abdesti bozan şeyler:

1. Tuvaleti ihtiyacını karşılamak

2. Cinsel birliktelik

 

Teyemmüm:

Temiz bir doğal maddeye dokunarak;

1. Yüzü sıvazlamak

2. Kolları sıvazlamak

 

4Nisa suresi, 43. ayet: “Siz ey imana ermiş olanlar! Sarhoş iken namaz kılmaya kalkışmayın, ne dediğinizi bilinceye kadar (bekleyin); ve boy abdestini gerektiren bir durumda (iken de) yıkanıncaya kadar seyahatte olmanız (ve yıkanma imkânından yoksun bulunmanız) hali dışında- (namaza kalkışmayın). Ama eğer hasta iseniz veya seyahatteyseniz yahut tabii ihtiyacınızı yeni gidermişseniz veya bir kadın ile birlikte olmuşsanız ve hiç su bulamıyorsanız, o zaman temiz toprağı alın, (onunla) yüzünüzü ve ellerinizi hafifçe ovun. Bilin ki Allah, gerçekten günahları temizleyendir, çok affedicidir.”

 

SONUÇ

 

Namaza engel durumlar:

1. Sarhoşluk (Ne okuduğunu anlamama durumu)

2. Boy abdestini gerektiren durum

3. Abdestli olmama

This entry was posted on Çarşamba, Temmuz 23rd, 2008 at 05:36 and is filed under ABDEST. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Yorum Yaz