-
4th Temmuz 2008

Kandil Geceleri- Prof. Süleyman Ateş

posted in KANDİLLER |

Recep ayının 27’nci gecesi olan bu gece, İslâm dünyasında Miraç Gecesi olarak kutlanır. Hz. Peygamber’in geceleyin Mescid-i Aksâ’ya götürülmesine İsrâ, oradan göklere yükseltilmesine de Miraç denilir. İsrâ, geceleyin yürütmek demektir, ilk ayetinde bu sıra dışı yürütme olayını anlattığı için İsrâ adını alana surede, “Eksiklikten uzaktır O (Allah) ki, kulunu gecenin bir vaktinde, ayetlerimizden bir bölümünü kendisine göstermemiz için Mescid-i Harâm’dan, çevresini bereketli kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya yürüttü” buyurulmaktadır.

Kur’ân’da değil, hadis rivayetlerinde anlatılan Miraç’ın, Hz. Peygamber’in henüz kendisine peygamberlik görevi verilmeden önce Kabe’nin yanında uyurken gördüğü bir rüya olduğu rivayeti yanında peygamberlik geldikten 18 ay, yahut 5 yıl, yahut 7 yıl, yahut 12 yıl sonra vuku bulduğu rivayetleri de vardır. Hadisçilere göre Miraç’in vaktini gösteren rivayetler, Hz. Peygamber’in kendi sözü değildir. Ne Hz. Peygamber’in kendisi ne de sahâbîleri, “Miraç Gecesi” diye bir gece kutlamışlar ve o geceye özgü ibadetler yapmışlardır.

Kur’ân’da yüce Allah’ın, bir gece vakti, Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya yürüttüğü kulu Muhammed’in, gittiği yerde Allah’ın harika olaylarına tanık olduğu anlatılmaktadır. Ayetten, bunun uçma falan değil, normal yürüme olduğu anlaşılır. İşte bu gece yürütme olayına İsrâ denilir. Hz. Muhammed’in, gittiği Mescid-i Aksâ’da tanık olduğu harika olaylar ise O’nun manen yüceler âlemine çıkışıdır. Yürümesi, normal bedensel bir hareket Miracı, (yüceler âlemine yükselişi) ise ruhsal, mantal bir olaydır. Zaten Buhari rivayetinde bunun, bir vizyondan ibaret olduğu anlatılmaktadır. (Süleyman Ateş -Vatan Gazetesi -23/9/2003)

This entry was posted on Cuma, Temmuz 4th, 2008 at 14:22 and is filed under KANDİLLER. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

There are currently 3 responses to “Kandil Geceleri- Prof. Süleyman Ateş”

Why not let us know what you think by adding your own comment! Your opinion is as valid as anyone elses, so come on... let us know what you think.

 1. 1 On Eylül 10th, 2011, murat çeçen said:

  senin öğrendiğin ilim,kusura bakma ama ki bakarsanda bişey değiştirmezsana faydadan çok zarar vermiş.Sen en iyisi bu nu çok iyi araştır

 2. 2 On Nisan 29th, 2014, Ömer Öcal said:

  Murat Çeçen Sen dr Süleyman Ateş beyin din ilminde ayağının altında toz zerresi olamazsın onu
  diyanet reisliğine getiren iradede çok muhteremdi.
  Cehaletini ilan etmen için cok fazla zorlanma.Her-
  kes kolayca anladı.

 3. 3 On Kasım 10th, 2015, Süleyman ÖZEN said:

  Altmış iki yaşında Allah’ın günahkar bir kuluyum.Çevreme ve gençliğe ancak ; 35 yazından sonra okuyarak,irdeleyerek,inceleyerek müslüman olduğumu,anlatıyorum.
  Babadan kalma müslümanlığımı,yani Emevi müslümanlığını,Elhamdülillah terk ettim.Prof. Dr. Hüseyin Atay,Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı,Prof Dr. Yaşar Nuri Öztürk ve Prof Dr. Süleyman Ateş hocalarımdan ve tün İnananlardan Yüce Allah razı olsun.Bizi uydurma,islamdan kurtarmaya çalıştılar ve çalışıyorlar.
  İşte o konulardan biri de ; Peygamberimizin bedensel olarak da Arşa Yüce Yaradanın huzurunu (Miraca) çıktığı yalanıdır.,Yahudi uydurmasını aydınlattılar.Anlayana… Tüm inananları Yüce Allaha emanet ediyorum. Süleyman ÖZEN

Yorum Yaz